X بستن تبلیغات
دسته: اخبار ایران و جهان
انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۴

فیلم حادثه منا در عید قربان

فیلم حادثه منا

برای تماش فیلم حادثه منا در روز عید قربان که منجر به کشته شدن بیش از ۷۱۷ و زخمی شدن ۸۰۰ حاجی شد می توانید به ادامه مطلب مراجعه کنید.

بی‌تدبیری دولت سعودی در ادارۀ امور حج و کشته شدن بیش از ۳۰۰ تن از حجاج بیت الله الحرام از ملیت های مختلف، تلخ‌ترین عید قربان در سال‌های اخیر را برای مسلمانان جهان رقم زد.

این حادثه تلخ در خیابان ۲۰۴ منا و هنگام حرکت خیل عظیمی از حجاج به سوی جمرات رخ داد؛ در حالی که رمی جمرات به صورت عادی در حال انجام بود.

با توجه به وجود خیابان های متعدد در که به پل های چند طبقه جمرات منتهی می شود، ورود بیش از حد حجاج به یک خیابان مشخص و وقوع چنین حادثه ای، به خوبی نشان می دهد که مأموران پرشمار امنیتی که در مشاعر حضور چشمگیر دارند؛ و نیز مقامات مافوق آنان به هیچ وجه تصور صحیح و درستی از نحوۀ حرکت حجاج به سوی جمرات نداشته و به تعبیری، آنان را به حال خود رها کرده اند.

در این ویدیو که در خیابان ۲۰۴ منا ضبط شده، تراکم و ازدحام منجر به این حادثه به تصویر در آمده است.

فیلم حادثه منا

Watch video!

علت حادثه منا

برخی از اخبار رسیده در مورد علل وقوع حادثه منا، علت این حادثه را فشار و ازدحام ناشی از هجوم حجاج برای سوار شدن به قطار مشاعر در ایستگاه منا اعلام کرده است.

این در حالی است که برخی منابع نیز علت حادثه را ازدحام ناشی از تراکم حجاج در مسیرهای ورودی به محل رمی جمره دانسته اند.

در هر صورت، هر کدام از دو علت مذکور صحیح باشد، نشانه ناکارامدی و خطرناک بودن دو پروژۀ مهم سعودی ها در منطقه منا در سال های اخیر است؛ یکی قطار مشاعر که در دو سال اخیر با انتقادات فراوان مواجه بوده و دیگری، توسعه جمرات در ۴ طبقه که با همه تبلیغات سعودی ها و باوجود کاهش یک میلیونی شمار حجاج به بهانه های مختلف، همچنان نا امن و خطرناک به نظر می رسد.

این مطلب مفید بود؟
امتیازدهی

مطالب مشابه

ارسال نظر


*

code